Nové Muzeum a Maják Járy Cimmrmana na Tanvaldsku

V Libereckém kraji v obci Příchovice na Tanvaldsku se již brzy dočkáte skvělé novinky v podobě otevření Muzea a Majáku Járy Cimrmana. Pro veřejnost budou otevřeny na začátku letních prázdnin.

Dne 8.6.2013 bylo slavnostně otevřeno nové Muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích. Celý slavnostní den provázela skvělá nálada, famózní vystoupení Járy Cimrmana, slunečné počasí, vynikající „sejkory“ a klobásky a chutné pivečko. Zároveň se konaly unikátní prohlídky expozice muzea.

V nejbližších dnech budou v muzeu probíhat dokončovací práce. Expozice se stane opět přístupnou v den slavnostního otevření Majáku Járy Cimrmana, který je plánovaný na začátek letních prázdnin. Termín bude upřesněn. Poté bude mít muzeum i pevnou otevírací dobu.

V muzeu je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana, dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla JC v Praze. Významná část sbírek byla také nově získána díky občanům z Pojizeří a širokého okolí, kteří darovali množství autentických památek na pobyt génia na Liptákovsku.

Maják Járy Cimrmana

Podle výpovědí pamětníků Cimrman během svých toulek liptákovským okolím pomýšlel na vztyčení „věže, ne nepodobné té pařížské“. Na památku mistrovu neomezenému rozhledu a nehynoucí slávě byl tento Maják Járy Cimrmana vztyčen roku 2013.

Stavba muzea a majáku byla zahájena před dvěma roky podle projektu architekta profesora Martina Rajniše a je skvělou ukázkou tzv. přírodní architektury. Budova je z poloviny vrostlá do svahu a je obložena v místě vytěženým kamenem. Samotná rozhledna je vybudována z borového dřeva, její originální konstrukce je velmi vzdušná a svou siluetou skutečně připomíná maják. Celý objekt dokonale zapadá do kopcovité krajiny Příchovic v blízkosti historického stavení U Čápa.

Více informací naleznete zde