Krkonošské muzeum vystavuje velké šelmy

Výstavu o životě vlků, rysů, medvědů a také severských rosomáků a jejich více nebo méně problémovém soužití s lidmi v různých částech Evropy může nyní vidět v Krkonošském muzeu Správy KRNAP ve Vrchlabí. Počty velkých šelem se za posledních 50 let téměř ve všech evropských státech zvýšily. Negativní postoje lidí, pytláctví a nekontrolovaný rozvoj v některých regionech však představují vážnou hrozbu pro přežití těchto vzácných zvířat v budoucnu.

Výstavu tvoří soubor 30 panelů z dílny Hnutí DUHA Olomouc, které byly doplněny o „krkonošský přídavek“ informací o zdejších malých i velkých šelmách, současných i těch vyhubených. Návštěvníci si budou moci prohlédnout vycpaniny všech šelem, o kterých bude na výstavě řeč. Na bohatou účast se tak těší vycpaní medvědi, rysi, vlk, liška, jezevec, rosomák a mnozí další. To vše doprovází i nejrůznější aktivity pro malé i dospělé a také možnost komentovaných prohlídek s průvodcem.

Pozvánka

Výstavu doplní i řada doprovodných akcí:

· 5. 11. 2013 od 17:00 – beseda s Michalem Bojdou, pracovníkem Hnutí DUHA Olomouc, o ochraně velkých šelem v České republice. Čtvrtý historický domek na nám. Míru ve Vrchlabí (Pod Kočkou).

· 21. 11. 2013 od 17:00 – beseda s renomovaným fotografem velkých šelem celého světa, Petrem Slavíkem. Velká zasedací místnost vrchlabského zámku (1. poschodí).

· 21. 11. 2013 – 12. 1. 2014 – výstava velkoformátových fotografií mezinárodně oceňovaného fotografa Petra Slavíka, která zachycuje život zvířat napříč kontinenty. Jedinečnou kolekci máte nyní možnost shlédnout ve vstupní hale vrchlabského zámku. Medvěd s čerstvým úlovkem z dálné Kamčatky, levhart v ranní mlze z Jižní Afriky či vlci v promrzlých lesích Minnesoty. Hodiny čekání i náhlá setkání tváří v tvář zachycena fotoaparátem muže, který nalezl smysl svého života v hledání posledních střípků divočiny.

· 28. 11. 2013 – přednáška prof. Ing. Jaroslava Červeného, CSc., uznávaného zoologa a odborníka na myslivost o problematice myslivosti a ochrany velkých šelem. Místo a čas bude upřesněno.

· 12. 12. 2013 – přednáška Mgr. Kateřiny Poledníkové, zooložky a ředitelky společnosti ALKA Wildlife, o. p. s. o vydře říční a norkovi americkém. Dozvíte se vše o výskytu, ochraně a související problematice těchto velmi zajímavých druhů lasicovitých šelem. Místo a čas bude upřesněno.

· 9. 1. 2014 – přednáška Bc. Radka Hlávky ze ZOO ve Dvoře Králové nad Labem o velkých šelmách Afriky, jejich chovu a ochraně. Místo a čas bude upřesněno.

· beseda o vlcích se znalcem těchto vzácných šelem, se spisovatelem a cestovatelem Jaroslavem Monte Kvasnicou. Místo čas a datum konání besedy budou upřesněny.

Organizované skupiny se zájmem o komentovanou prohlídku se mohou obracet na následující kontakt:
Zuzana Kholová, zkholova@krnap.cz, 499 456 708. Jednotlivci po dohodě přímo v pokladně muzea.

Výstava Soužití s velkými šelmami, náročný úkol i příležitost je k vidění ve vrchlabském Krkonošském muzeu Správy KRNAP každý den mimo pondělí vždy od 8 do 17 hodin až do 12. ledna 2014.