Pozvánka na Pouť mezi dvěma Jány

Živá hudba, podještědský folklor, přednášky odborníků, autentické barokní procesí i řemeslný jarmark - to vše nabízí III. ročník Pouti mezi dvěma Jány, která se koná 27.—28. června 2014 v Českém Dubu a v Letařovicích.

„K tradičním poutím a sousedským setkáním u nás na Českodubsku se před dvěma lety přidala nová Pouť mezi dvěma Jány. Již třetí ročník podještědského kulturního festivalu s bohatým programem pořádá pro širokou veřejnost naše občanské sdružení Dubáci. Vedle zaměření na různorodá regionální témata má za cíl připomenout, jak poutě na Českodubsku prožívali naši předkové ještě před osmdesáti lety a ukázat tradiční pouťové programy, ale i vlastní opravdovou pouť. Tedy barokní procesí se zpěvy z Českého Dubu do Letařovic.

Dojít na pouť pěšky krásnou podještědskou krajinou je zcela nevšední zážitek,” uvádí předseda sdružení Jan Havelka.

Pozvánka

Dvoudenní akce se otevírá v pátek 27. června večer zajímavými přednáškami v českodubském Podještědském muzeu. Následující den, v sobotu 28. června, vyráží v poledne lidové procesí za hudebního doprovodu souboru Ritornello. V Letařovicích se návštěvníci mohou těšit na vystoupení hned dvou folklorních souborů, českodubských Horaček a ratibořické Barunky, které předvedou svá pásma o lidových zvycích a řemeslech. V kostele sv. Jakuba pak proběhne přednáška prof. Jana Royta z Univerzity Karlovy na téma letařovské pozdně gotické archy. Program završí večer svým koncertem písničkář Oldřich Janota. Celé odpoledne bude na návsi probíhat souběžně s hlavním programem zábava světského rázu - na návštěvníky čeká občerstvení a ukázky tradičních řemesel. Je tedy rozhodně na co se těšit, program skýtá zajímavosti pro celou rodinu. Na webu Dubáků najdete rovněž i kompletní program a informace o celé pouti.

Vedle Pouti samotné Dubáci pořádají řadu dalších zajímavých akcí, 6. července se zapojíme do mezinárodního Dne podstávkových domů, 23. srpna na vás čekají na Sobákovské slavnosti a na podzim tradiční koncerty při svíčkách. Náplní činnosti našeho sdružení je také péče o památky a kultivace krajiny. Snažíme se zpopularizovat dvě velká témata – záchranu českodubských roubenek a obnovu jedinečného kostela v Letařovicích. Na stránkách www.dubaci.cz  naleznete informace o uskutečněných i plánovaných projektech.