Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada v Brně je v těchto dnech hlavním městem boje proti změnám klimatu v Evropě. Od středy do pátku tu totiž jednají zástupci Klimatické aliance měst. Tématem třídenního setkání je v první řadě snižování dopadů spotřeby v Evropě na životní prostředí zemí třetího světa a také na klima. „Klimatická aliance sdružuje 1700 měst ze 24 evropských zemí, které si daly za cíl snížení skleníkových plynů,“ vysvětluje Michal Veselý, rozvojový ředitel Nadace Partnerství, která je zároveň partnerem Klimatické aliance v projektech podpořených Evropskou komisí.
Právě dva aktuální projekty budou hlavním tématem brněnského jednání. „Oba projekty mají poukázat na to, že nadbytečná spotřeba energie i surovin v Evropě velmi tvrdě dopadá i na životy lidí ze třetího světa,“ vysvětluje ředitel Klimatické aliance Thomas Brose. V rámci jednoho z projektů tak například vznikla putovní výstava s názvem Zažíváme změny klimatu se skutečnými příběhy lidí v Evropě, Amazonii, západní Africe a jižní Asii, jejíž vernisáž proběhla v září právě v brněnské Otevřené zahradě.
Zástupci Klimatické aliance zároveň věří, že se díky brněnskému setkání podaří zapojit do Klimatické aliance i město Brno a následovat budou další česká města a zavážou se tak ke snižování energetické náročnosti a ochraně klimatu. Mohou tak učinit i podpisem tzv. Klimatického paktu starostů a primátorů, jehož agendu má právě Klimatická aliance ve své režii. „Podpisem Klimatického paktu starostů a primátorů se město zavazuje k systémovému snižování spotřeby paliv a energie. Po komunálních volbách je k tomu nyní dobrá příležitost. Zejména pak v souvislosti s aktuálními závazky, které přijala Česká republika a Evropská unie na summitu OSN a summitu EU,“ dodává Michal Veselý. Doposud totiž podle Veselého nejsou česká města v oblasti opatření reagujících na klimatické změny příliš aktivní.
V České republice má například Klimatická aliance pouze jediného člena, obec Bušovice z Plzeňska. Klimatický pakt starostů a primátorů pak v Česku podepsalo pouze 5 obcí čítající 3 % české populace. Pro srovnání v Německu je to například 21 % populace, v Rakousku 23 % a v Belgii dokonce 51 %. „Přitom nejde jen o závazky, ale klimaticko-energetická strategie města může být dobrým základem pro čerpání evropských dotací,“ dodává Veselý.
Kontakty:
Michal Veselý
ředitel rozvoje Nadace Partnerství
e-mail michal.vesely@nap.cz
tel. 515 903 136, mob. 724 944 677
Martin Gillár
PR a komunikace Nadace Partnerství
e-mail: martin.gillar@nap.cz
tel. 515 903 122, mob. 775 958 907
Další informace o Klimatické alianci:
Přehled členských měst v Klimatické alianci:
Informace o Klimatickém paktu starostů a primátorů:
Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit. www.nadacepartnerstvi.cz